sztuki walki sztuki walki sztuki walki warszawa aikido pfa aikido sztuki walki aikido nokken

Aikido aikikai- czym jest?

Aikido to japońska sztuka walki, jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych na świecie.
Całość zwrotu można tłumaczyć jak „droga do odnalezienia harmonii ducha”. Aikido nie skupia się na uderzeniach i kopnięciach, ale na wykorzystaniu energii atakującego do kontroli na nim i wykonaniu, z wykorzystaniem tej energii, rzutu lub też dźwigni. Aikido nie jest statyczną sztuką walki, lecz kładzie wielki nacisk na ruch i dynamiczne przemieszczanie się.
Osoba, która sformalizowała i nadała obecny kształt, zarówno elementom technicznym, jak też ukształtowała zasady filozofii aikido, był Morihei UESHIBA (1883-1969).

Style aikido, a nasza szkoła

Jeszcze za życia twórcy, Morihei Ueshiba,jak również po jego śmierci, z aikido wyewulowało wiele systemów walki, które przyjeły dla swoich szkół nazwę aikido.

W ten sposób powstały:

1931 - Yosenkan aikido, założone przez Minoru Mochizuki

1955 - Yoshinkan aikido, założone przez Gozo Shiodę

1967 - Shodokan Aikido, założone przez Kenji Tomiki

Iwama Ryu- styl, którego nauczał Ueshiba w czasach dojo w Iwama w latach czterdziestych, kultywowany przez jego ucznia Morihiro Saito.Uczniowie Saito podzielili się na swie grupy: przynależnych do aikikai, oraz tych co stworzyli własną organizację Shinshin Aikishuren Kai, w 2004 roku

Shin Shin Toitsu aikido, jako nazwa stylu Ki Society, założone przez Koichi Tohei w 1974 roku

Wadokai Aikido - Suenaka-ha Tetsugaku-ho, założone przez Roy Suenaka in 1975.

Kokusai Aikidō Kenshūkai Kobayashi Hirokazu Ha, zwane Kobayashi aikido, założone przez Hirokazu Kobayashi.

Tendoryu aikido (天道流合気道 Tendō-ryū Aikidō); założone przez Kenji Shimizu w 1982.

Shingu Ryu , założone przez uczniów Michio Hikitsuchi

Nishio Aikido , stworzone przez Shoji Nishio

Yamaguchi Ryu, stworzone przez Seigo Yamaguchi

Style te zawierają przeróżne naleciałości wynikające z doświadczeń i osobowości ich twórców. Niektóre wyodrębniły się w ewidentnej sprzeczności do zasad aikido, np.Ki Aikido, którego twórca Koichi Tohei, znalazł się nawet w konflikcie z synem twórcy i zwierzchnikiem Aikido Aikikai Kissomaru Ueshibą w związku z rozwojem swojego stylu. Z kolei Nishio Ryu zawiera naleciałości z karate (posiadał 5 dan) i judo (6 dan). To uczyniło ten styl "twardym", z dużą ilością uderzeń, oraz zawiera skróty ruchów stosowanych w aikido

Styl Aikikai, w zasadzie nie jest "stylem" lecz wziął swą nazwę od fundacji Aikikai, którego zwierznikami są bezpośredni spadkobiercy zmarłego Ueshiby, syn Kisshomaru, oraz po jego śmierci, wnuk Moriteru. Stopnie uczniowskie szkół należących do aikikai pochodzą od organizacji narodowych zrzeszonych Fundacji Aikikai, reprezentowanych przez Hombu Dojo w Tokyo. Stopnie mistrzowskie otrzymywane są bezpośrednio od Homu dojo i podpisane przez Moriteru Ueshiba

Etyczne, filozoficzne i metafizyczne źródła aikido

Aikido, mimo kultywowania japońskiej tradycji, jest najbardziej postępową sztuką walki. Wyraża się to tak w postawie ideowej, jak i w technicznych formach. Główną zasadą filozofii aikido jest dążenie do zminimalizowania agresji i uniknięcia walki, czyli do osiągnięcia takiego stanu, w którym fizyczna rozgrywka nie jest konieczna, a zgoda i harmonia między ludźmi jest naturalna. Ten pozorny paradoks - sztuka walki jako dążenie do zaprzeczenia konieczności walki - leży u podstaw filozofii całego budo, jednak jedynie aikido realizuje go w praktyce. Odpowiedzią na atak musi być więc taka forma reakcji, która nie stwarza zagrożenia życia i zdrowia dla żadnej ze stron tego dialogu. Technika aikido pomaga więc raczej zneutralizować agresję, a nie pokonać przeciwnika. Jednak osiągnięcie stanu umysłu, w którym pokojowe nastawienie zastępuje naturalną agresywną reakcję na fizyczne zagrożenie życia wymaga wypracowania w sobie pewności własnych możliwości samoobrony. Pokojową postawę aikido osiąga się więc w praktyce poprzez doskonalenie techniki do takiego stanu, kiedy pewność własnych możliwości zastępuje agresję zrodzoną z niepewności i strachu. Aby osiągnąć taki stan psychiczny, konieczny jest ciągły fizyczny trening, który daje nie tylko sprawność techniczną, koordynację ruchów, zręczność, gibkość ale i psychiczną wytrwałość. Cechy takie przydają się człowiekowi współczesnemu w różnych sytuacjach, dlatego efekty ćwiczenia aikido odczuwa się nie tylko w sytuacji zagrożenia życia. Duża siła fizyczna nie jest konieczna w technikach aikido, dlatego ta sztuka walki dostępna jest nie tylko dla mężczyzn, szczególnie dobrze radzą sobie praktykujące ją kobiety i dzieci, jak również osoby nie w pełni sprawne fizycznie.

Trening: jaki ma cel?

Aikido daje ćwiczącym możliwość znalezienia się w grupie ludzi, których łączy wspólne zamiłowanie, pasja życiowa, a przede wszystkim życzliwe nastawienie do innych, które wynika z podstawowej idei aikido a w grupach ćwiczących realizuje się nie tylko w atmosferze panującej na sali treningowej,ale rozciąga na sferę kontaktów z innymi ludźmi również poza dojo. W ten sposób idea aikido ma również głębokie znaczenie społeczne.

Uzyskanie sprawności fizycznej i psychicznej, która gwarantuje skuteczność aikido nie jest jednak łatwe. Wymaga przede wszystkim wytrwałości i siły woli. Treningi aikido nie są zbyt wyczerpujące fizycznie, ale za to wymagają i uczą cierpliwości, poprzez wielokrotne powtarzanie podstawowych układów ruchów. Mimo wielokrotnych powtórzeń treningi jednak nie są w żadnym wypadku nudne - kontakt z wieloma ludźmi, życzliwe wzajemne relacje między ćwiczącymi, indywidualne podejście instruktorów do każdego ćwiczącego, wielka różnorodność kombinacji technicznych sprawiają, iż z podstawowych elementów aikido powstają niepowtarzalne sytuacje, inne na każdym treningu.

©Copyright by Kyodö Akademia Aikido 2010