sztuki walki sztuki walki sztuki walki warszawa aikido pfa aikido sztuki walki aikido nokken

Czy Aikido jest skuteczne?

Na to pytanie można by odpowiedzieć dając za przykład dwóch pacjentów, leczonych na tę samą chorobę i tymi samymi metodami. Dlaczego jednemu terapia pomogła, a wobec drugiego okazała się bezskuteczna?

Decydując się na przybycie na trening Aikido, a nie np. Kick Boxingu, już określamy się jako osobę, przejawiamy cechy osobowości umieszczające nas w pewnej grupie charakterów i życiowych postaw. Daje nam to pojęcie o wyborze jakiego dokonaliśmy, którego nie ma być może ów pacjent.

Dobry wybór już jest pewnym wyznacznikiem naszego sukcesu, teraz należy popracować nad szczegółami, a w ciągu tej pracy warto zachować postawę, że jeszcze nic nie wiem- wówczas wiedza przychodzi łatwiej.

Niektórzy mogą traktować elementy bazowe aikido-kihon jako I ching- sumę wszystkich mądrości, które należy posiąść, aby osiągnąć sprawność mistrza. Należy jednak podkreślić, iż Aikido wyewoluowało z innych sztuk walk, które w zmieniającym się świecie popadły w zapomnienie, bądź egzystują gdzieś na bocznych torach ruchu zwanego sztukami walki.

Tajemnicą sukcesu Aikido była jego nowoczesność, zrozumienie świata w którym się tworzyło, oraz ujęcie elementów składniowych w system.

Praca nad Aikido jest pracą w dziedzinie powtarzania, odnawiania źródła tego sukcesu w zgodzie z sobą i w oparciu o kihon.

Wyjaśniając rzecz można skorzystać z innego przykładu: jaką korzyść z posiadanej w dłoni broni (białej) będzie miał ninja, a jaką otyły Pan z hamburgerem w ręku? Odpowiedź jest oczywista, ale najpierw ninja musi wiedzieć, że jest ninją, a otyły Pan, że jest otyłym Panem.

Podobnie jest z Aikido: dostajemy do ręki narzędzie, z którym musimy sobie dać radę, wybierając dla siebie takie elementy, które są dla nas naturalne, z którymi czujemy się bezpiecznie.

W prawdziwych sztukach walki nie ma „egzaminów”, czy ktoś umie wykonać daną technikę (to jest oczywiste), lecz czy adept przejdzie test nie dotknięty, nie muśnięty czymkolwiek przez partnera, który właśnie próbuje tego dopiąć.

Tak w rzeczywistości wygląda obraz samoobrony w Aikido, która nie musi jednakże ograniczać się do elementów czysto obronnych. Taka postawa w sytuacji realnego zagrożenia życia nie wróży sukcesu. Tajemnica tkwi w rzeczywistym zyskaniu przewagi na każdym etapie rodzącego się konfliktu i rozwiązaniu go w sposób i w chwili najbardziej dla siebie korzystnej...

©Copyright by Kyodö Akademia Aikido 2010